Důchodci jsou lidé, kteří patří do skupiny již nevýdělečně činných občanů. Tedy lidí, kteří nemají stálou práci a jsou odkázáni na pomoc státu. Nejznámější je takzvaný starobní důchod, kterého muži i ženy dosáhnou v konkrétním věku. Dále existuje důchod vdovský, ale i invalidní. Tyto platby ze strany státu se také stávají jediným příjmem daných lidí. Pokud jsou žádány půjčky pro důchodce, logicky tato skupina lidí nemůže doložit výplatní pásky nebo jiná potvrzení o mzdě, ale je odkázána právě a pouze na peníze, které získá od státu. Ty chodí pravidelně, každý měsíc.
Půjčka pro důchodce je produktem bankovním i nebankovním
Současný úvěrový trh může za určitých podmínek přinést možnost pro tuto skupinu lidí, jak na úvěr dosáhnout. Jak můžete vidět v našem reklamním katalogu půjček, tak půjčka pro důchodce může existovat jak v segmentu bankovním – nabízejí ji některé banky na našem trhu, tak může existovat v segmentu nebankovním. Nabízejí ji nebankovní společnosti. Tedy soukromé firmy, které jsou držitelé příslušné licence, která je opravňuje k poskytování požadovaných peněz.
Důchodci bývají takzvanou rizikovou skupinou. Důvodem může být jejich zdravotní stav – v případě invalidního důchodu, stejně jako to může být jejich věk – v případě starobního důvodu. Toto jsou parametry, na které poskytovatelé peněz v našem reklamním přehledu hledí. Důvodem specifických podmínek je také výše důchodů. V našem státě je poslední roky standardem, že jejich výplaty nejsou nijak vysoké a lidé tak mají problém s danou finanční částkou vyjít. Tím je negativně ovlivněna jejich bonita, což může být i překážkou v poskytnutí peněz. Výsledkem je fakt, že z důvodu nízké bonity je žádost o peníze u řady poskytovatelů zamítnuta.
Půjčka pro seniory se od té klasické nemusí lišit
Jak můžete v našem katalogu vidět, tuto formu půjčky nabízejí banky i nebankovní společnosti, které běžně půjčují také zaměstnancům, živnostníkům a také podnikatelů. Z toho plyne fakt, že i podmínky má půjčka pro seniory vcelku podobné. Je třeba splnit požadavek na dostatečný příjem, který je vzhledem k výši důchodů často možným důvodem k zamítnutí žádosti o vyšší sumy. Také je třeba splnit požadavek na dobrou finanční minulost, která souvisí s možnými negativními záznamy v bankovních nebo nebankovních registrech.
Jak ukazuje náš nezávislý reklamní katalog, možnosti daného segmentu mohou být různorodé. Například v tom směru, zda může peníze získat starobní, nebo invalidní důchodce, či osoba pobírající vdovský důchod. Lišit se mohou i segmentem, kdy lze v portfoliu úvěrových společností poptat produkt s názvem rychlá půjčka, která je typická svými menšími částkami a kratší dobou splatnosti, nebo i půjčky spotřebitelské, které nabízejí sumy podstatně vyšší. Varianty se mohou lišit i možností využití získaných peněz, nebo formou ručení.
Výhoda garantovaného příjmu
I když jsou lidé v důchodovém věku často považováni za rizikovou skupinu, které ne každý poskytovatel půjčí, mají oproti běžným žadatelům i jednu výhodu. A tím je garantovaný příjem. Nestává se, že by stát přestal vyplácet konkrétní důchod, stejně jako se nestává, že by ho stát také snižoval. Naopak v posledních letech výše důchodu roste, což může mít za následek o to, že se pro některé stane daná půjčka přece jenom dostupnější, než tomu bylo dříve. Výsledný verdikt je však vždy na straně banky nebo nebankovní společnosti, která vyhodnocuje rizika, stejně jako musí plnit současné zákony spojené s ochranou spotřebitelů a s tím, že nesmí klienta dostat do takzvaných dluhových pastí.